רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה...ומה באמת משתקף שם

טיפול דרך כפות הרגליים היה מוכר כבר בעת העתיקה, בסין, הודו ומצריים.

השיטה המקובלת כיום פותחה על ידי רופא אף, אוזן, גרון אמריקאי, בשם ויליאם פיצג׳ראלד, בשנת 1913. השיטה שופרה בשנות ה-30 וה- 40 על ידי יוניס אינגהאם, פזיוטרפיסטית אמריקאית שנחשפה לשיטה. בשנות ה- 50 קבעה את השם ״רפלקסולוגיה״, שם שנגזר מהמילה REFLECTION, השתקפות ומהמילה רפלקס, תגובה עצבית בלתי רצונית.

על פי תורה זו, איברי הגוף משתקפים בכפות הרגליים בסדר דומה לסדרם בגוף האדם, וכך, דרך מגע בכף הרגל, ניתן להשפיע על תפקוד אותו איבר, או אותה מערכת.

כל סדק, חריץ, נפיחות, שינוי צבע או שינוי מבני, מרמזים על אודות אותו איבר או מערכת. מגע באותו איזור מעביר אות חשמלי אל האיבר, ובכך משפיע עליו וגורם לפעולה טובה יותר שלו.

גישה נוספת מחלקת את כף הרגל לארבעה חלקים, המייצגים ארבעה אלמנטים בגופו של האדם: אדמה, מים, אש ואוויר. האלמנטים מספרים על כוחותיו המנטליים של האדם והאיזון בינהם. הטיפול עוזר להגיע לאיזון בין האלמנטים השונים באישיות ובכך תורם לאיזון של האיברים השונים ובין מערכות הגוף .

ירונה מטפלת ברפלקסולוגיה בכפות הרגליים

אז איך רפלקסולוגיה משפיעה על הגוף?

רפלקסולוגיה משפרת תפקודים של איברים ומערכות בגוף. איך זה קורה?

ישנן מספר תאוריות המסבירות השפעות אלו:

  1. תאורית האזור. הגוף מחולק לעשרה אזורים אנכיים. כל אזור אנכי מקביל לאזור אנכי בכפות הרגליים, 5 בכל רגל. לכל איבר, שריר, מפרק יש נקודה מקבילה בכף הרגל. בין הנקודות בכף הרגל לבין האיבר ישנו חיבור דרך מערכת העצבים והוא זה שגורם להשפעה מיטיבה על האיבר (תאוריה זו לא הוכחה מדעית)
  2. הרפלקסולוגיה שומרת על זרימת האנרגיה הויטאלית של הגוף. על פי תאוריה זו קיימת בגוף אנרגיה של חיוניות. אם לא מטפלים בסטרס נוצר גודש של האנרגיה, מה שעלול להוביל למחלה. על פי תאוריה זו, הרפלקסולוגיה שומרת על זרימת האנרגיה בגוף.
  3. הרפלקסולוגיה משפיעה על מערכת העצבים המרכזת. תאוריה המבוססת על מחקר שנערך בשנות ה-90׳ , בו נמצא כי קיים קשר נוירולוגי בין העור לאיברים הפנימיים. הפעלת לחץ על כפות הרגליים מעבירה מסר מרגיע מהעצבים ההיקפיים אל מערכת העצבים המרכזית והיא זו שמאותתת לגוף להוריד את רמת המתח. מסר זה מביא לרגיעה כללית, מגביר את זרימת הדם ומביא את האיברים והמערכות הפנימיות למצב של תפקוד מירבי.
  4. הרפלקסולוגיה מפחיתה כאב על ידי הפחתת מתח ושיפור מצב הרוח. תאורית בקרת השער ״The gate control theory״ , מסבירה שהכאב הוא חוויה סובייקטיבית שנוצרת על ידי המוח.הוא יכול להגיב כך לכאב, או לתחושה ריגשית או קוגניטיבית. כך, גורמים המשפיעים על המוח, כמו מצב רוח או לחץ עשויים לגרום לתחושת כאב. על פי התאוריה הזו, רפלקסולוגיה מפחיתה כאב על ידי הפחתת המתח ושיפור מצב הרוח.

לקוח מאתר אוניברסיטת מיניסוטה

ירונה מאבחנת את כפות הרגליים של המטופלת על פי הרפלקסולוגיה
ירונה מטפלת בשיטת רפלקסולוגיה

מרגישה שאוכל לעזור לך?

אני מזמינה אותך להשאיר לי פרטים, ואחזור אלייך בהקדם.